MENDEL DAY 2024, Mendelianum, BRNO
Program:
Přednášky pro veřejnost
11:00 - Genetická genealogie v kontextu rodinného a historického výzkumu
Diskuse o praktických záležitostech testování DNA. Přednáší Ing. Michaela Nekardová, Ph.D.,
Společnost pro genetickou genealogii, z. s.
13:00 – Spory o datum Mendelova narození
Přednáší PhDr. Jiří Sekerák, Ph.D., vedoucí Centra Mendelianum, Moravské zemské muzeum.
Po celý den volný vstup do expozic Centra Mendelianum.
Genetická genealogie v kontextu rodinného a historického výzkumu
Ing. Michaela Nekardová, Ph.D.
Společnost pro genetickou genealogii, z. s.
Genetická genealogie, která kombinuje klasickou genealogii s genetickými testy pro určení příbuznosti, je dnes již celosvětově populárním koníčkem. Genetickogenealogická analýza autozomální DNA umožňuje genealogům rozšířit rodokmeny o neznámé příbuzné či ověřit příbuzenské vztahy. V závislosti na dalších zjištěních především z písemných pramenů a fyzické antropologie lze identifikovat ostatky v případech, kdy velká časová vzdálenost mezi stářím pohřbu a předpokládanými příbuznými nedovoluje použít standardní analýzu autozomální DNA, jako tomu bylo například u identifikace anglického krále Richarda III. v roce 2014 nebo určení pravosti několika vlasových pramenů hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v roce 2023.
Přednáška si klade za cíl seznámit posluchače se základními pojmy a typy genetických analýz a objasnit zavádějící či mylné informace kolující ve veřejném prostoru. Na konkrétních příkladech bude ilustrováno použití metod genetické genealogie v praxi.
Spory o datum Mendelova narození
PhDr. Jiří Sekerák, Ph.D.
Centrum Mendelianum, Moravské zemské muzeum
V literatuře o Mendelovi se od počátku uvádějí dvě data jeho narození: 20. nebo 22. července 1822. To je pochopitelně zdrojem sporu, který se z času na čas připomene v nejrůznějších souvislostech. Nedávná oslava dvoustého výročí Mendelova narození je také nepochybně vhodnou příležitostí k připomenutí základních obrysů tohoto letitého problému. Přes rozdílnost nejrůznějších argumentací, které se v toto sporu objevily, se prakticky všichni autoři nakonec shodnou na jednom, a to že jednoznačné řešení tohoto problému se pravděpodobně nikdy nenajde.