Mendelovy rostliny
Mendel nepracoval pouze s hrachem, v jeho odborných pracech a korespondenci se objevuje téměř 30 rodů rostlin. Jejich seznam, který zveřejnilo Mendelianum v roce 2008, se stal námětem knižního zpracování tematiky Mendelových rostlin Dr. Ivou Kubištovou: "Při studiu Mendelova díla mě ohromila jeho hluboká vzdělanost, jasný cíl a promyšlený plán pokusů, stejně jako jeho obrovská píle a neutuchající nadšení. Přeji si, abyste se, 150 let po prvním publikování jeho velkého díla, o "Mendelových" rostlinách" a pokusem s nimi dozvěděli také vy." Kniha v rozsahu 103 stran je doplněna barevnými ilustracemi a vyšla v nakladatelství Tribun EU pod ISBN 978-80-263-0957-4.
Stezka Mendelovým Brnem
Mendelianum dlouhodobě nabízí komentované procházky po stopách J. G. Mendela v dnešním Brně. Pro letošní jubilejní rok zveřejnění Mendelova objevu byla Mendelova stezka připravena v knižní podobě. Publikace provází místy, kde Mendel působil a představuje jeho mnohostrannou osobnost. Johann přišel do Brna jako jedenadvacetiletý mladík v roce 1843 a s Brnem je spjato 40 let jeho života. V roce 1865 zde zveřejnil svůj model dědičnosti, který se stal základem dnešní genetiky. Centrální část stezky začíná v bývalém sídle Mendelovy vědecké společnosti a je vymezena historickými hradbami. Kniha v rozsahu 80 stran je doplněna barevnými fotografiemi a vyšla v nakladatelství Tribun EU pod ISBN 978-80-263-0964-2.
Dopoledne s J. G. Mendelem/Týden vědy a techniky
4. 11. 2015, 10 - 12 h, Centrum Mendelianum, Muzejní 1, Brno-střed
V rámci Týdne vědy a techniky 2015 http://www.tydenvedy.cz/ nabízíme ve středu 4. listopadu dopolední program, kdy se od 10 h můžete seznámit s příběhem, jak se stal Mendel vědcem a přímo v prostorech, kde se scházel se svými kolegy, zjistit, co vlastně objevil. Od 11 h se pak v našich laboratořích můžete stát vědci i vy! Pro registrované zájemce je vstup zdarma, stačí poslat e-mail na
Mendelianum a Festival vědy s RWE
Mendelianum se účastní Festivalu vědy s RWE v Brně na Kraví hoře ve dnech 11. -12. září 2015. V rámci připomenutí 150 let od zveřejnění Mendelova objevu formou přednášky pro Přírodozkumný spolek v Brně nabízíme možnost stát se na chvíli Mendelem - vědcem. Přijďte si vyzkoušet práci, kterou Mendel mnoho let trpělivě prováděl. Uvidíte, jak málo mu stačilo pro tak veliký objev! Nabídneme také Genetiku všemi smysly, genetické testy, které nemusí mít zásadní význam, nicméně o vás prozradí mnoho zajímavého. Některé vám představíme právě na Festivalu vědy. http://www.hvezdarna.cz/festivalvedy/
Zemřel známý historik vědy doc. RTDr. Vítězslav Orel, DrSc.
Dne 13. srpna 2015 zemřel ve věku 89 let pan doc.RTDr. Vítězslav Orel, DrSc., který byl vedoucím Mendeliana Moravského zemského muzea v letech 1965 - 1990.
Mendelianum – půl století činnosti pro veřejnost
Již padesát let nabízí Mendelianum MZM Brno veřejnosti informace a akce spojené s výzkumem, rozvojem a propagací vědeckého a kulturního dědictví J. G. Mendela, osobnosti trvale spjaté s celosvětovými objevy v oblasti genetické informace. Vernisáž první expozice Mendeliana – památníku a muzea J. G. Mendela se konala 31. 7. 1965.
Přijďte si s námi toto výročí připomenout!
Akce:
29. 7. (15 – 17 h)
Pohlednice od Mendela
Přijďte si v rámci Prázdninové středy s Mendelem pro jubilejní pohlednici, vraťte se v čase do doby, kdy byly pohlednice velmi oblíbené a jsou důležitým historickým svědectvím i z Mendelovy doby! Pokud ji hned pošlete, adresát/ka si může s námi připomenout páteční výročí Mendeliana.
Doprovodná výstava: Brno v Mendelově době.
31. 7. (9 – 17 h)
Návštěva u Mendela
Dopolední program zve do Mendelovy i moderní molekulárně-biologické laboratoře. Přijďte si práci vědce sami vyzkoušet!
Odpoledne nabízí soutěže pro všechny. Přijďte si pohrát, dozvědět se něco nového, ověřit si svoje znalosti a získat upomínkové dárečky od J. G. Mendela.
Vstup je celý den zdarma.
Doprovodná výstava: Stezka Mendelovým Brnem
Mapku Mendelovy stezky si může každý návštěvník odnést s sebou.
Moravské zemské muzeum je prvním muzeem na světě, které do svého výzkumného programu zařadilo genetiku. V roce 1962 založilo Genetické oddělení G. Mendela, které o tři roky později otevřelo Mendelianum – památník a muzeum J. G. Mendela pro veřejnost. Vernisáž první expozice Mendeliana se konala 31. 7. 1965 v augustiniánském klášteře na Starém Brně, kde Mendelianum působilo do roku 2000.
Postupně docházelo k rozšiřování aktivit Mendeliana pro rozsáhlé spektrum zájemců, od odborných vědeckých kruhů až po širokou veřejnost. V letošním roce, ke svým padesátinám a zejména k 150. výročí Mendelovy přednášky, která se stala základem genetiky, finalizovalo Mendelianum Moravského zemského muzea unikátní projekt Centrum Mendelianum. Mendel byl mnohostrannou osobností, ale proslavil se jako vědec. Proto je nyní Mendelianum lokalizováno v autentických prostorech Mendelovy vědecké společnosti (Hospodářská společnost, Ackerbaugesellschaft) v historickém srdci Brna (Biskupský dvůr). Moravské zemské muzeum je navíc přímým pokračovatelem muzea Hospodářské společnosti, zajišťuje tedy jedinečnou kontinuitu činnosti spjaté s J. G. Mendelem.
V letošním jubilejním roce uspořádalo Mendelianum celou řadu akcí, především nové výstavy (např. Škola, kde Mendel zveřejnil svůj objev, Brno v Mendelově době, Mendelovo brněnské vědecké kolegium), interaktivní a další vzdělávací akce (např. Mendel o sobě, Týden s JGM, Středy s genetikou), soutěže (např. O pytlík Mendelova hrášku, Znáte Mendelovo Brno?, Poznáte Mendelovy rostliny?), konference (např. mezinárodní Mendel Forum 2015, Junior Mendel Forum 2015), zapojení veřejnosti do vědy a výzkumu (např. Mendelova laboratoř, Věda v akci, Odpoledne s DNA), publikace a e-learningové programy (v rámci Mendelovy interaktivní školy), řada akcí je plánována také na druhou polovinu roku.
Kromě pozvánky na expozice a prázdninové akce přímo v Centru připravilo Mendelianum Stezku Mendelovým Brnem, která navazuje na tradiční Procházky Mendelovým Brnem a provází 17 místy spojenými s působením J. G. Mendela v moravské metropoli. Externí expozice Mendeliana můžete najít i v Mendelově rodném domě v Hynčicích, na jehož rekonstrukci a otevření pro veřejnost se Mendelianum výrazně podílelo. Tato úspěšná spolupráce také trvá již půl století.
Mendelovi k narozeninám
22. července je den, kdy Mendel slavil svoje narozeniny. V rámci Středy s genetikou nabízíme při této příležitosti program doplněný o soutěže z cyklu O pytlík Mendelova hrášku, který jsme zahájili na 190. výročí Mendelova narození. Součástí akce je také nová výstava a Mendelova stezka za poznáním a zábavou. Srdečně vás zveme.
Mendelianum a Mendelův rodný dům - 50 let spolupráce
V červnu si připomínáme důležité výročí, a to zpřístupnění Mendelova rodného domu veřejnosti v roce 1965. Mendelianum bylo důležitým spolupracovníkem, připravilo první expozice a také průvodce. V dalších letech se pak pracovníci Mendeliana zasadili o založení nadace Rodný dům J. G. Mendela a o získání podpory pro celkovou rekonstrukci Mendelova rodného domu, kterou inicioval starosta obce, Ing. Nippert. Také aktuální odborné expozice k JGM jsou dílem Mendeliana, stejně jako výstava připomínající půl století úspěšné spolupráce, která bude představena na Valné hromadě Spolku Mendel v sobotu 20. června 2015 od 09:30 h v Mendelově rodném domě. Doporučujeme k návštěvě nejenom tento víkend, ale také jako zajímavý prázdninový cíl na delší pobyt. Více na http://www.mendel-rodnydum.vrazne.cz/
Junior Mendel Forum 2015
8. - 12. června 2015
Junior Mendel Forum 2015 nabízí týdenní program zejména pro střední školy, ale také širokou veřejnost a zájemce o vědu a výzkum. JMF 2015 zahrnuje diskusní pořady na téma funkce genů, buněk, souvisejících poruch, a to se zaměřením zejména na diagnostiku a příběhy. Tato část je doplněna interaktivním programem v laboratořích, který seznamuje s moderními metodami práce s DNA a buňkami. JMF2015 nabízí také genetiku hrou pro začátečníky a pokročilé a doprovodné výstavy. Genetika z očí do očí představuje dědičnost barvy očí a studentské práce na toto téma, Mendelovo brněnské vědecké kolegium připomíná význam J. G. Mendela a jeho kolegů ve vědě. Současně přináší kontakty na dnešní odborníky, na které se mohou zájemci o VaV obracet.
ÚČAST NA AKCÍCH JE ZDARMA, REGISTRACE NUTNÁ
Registrace - Dr. Lucie Tuzová, Telefon: 728 146 075, E-mail:
Odpoledne s DNA 2015
23. - 25. dubna 2015
Akce k připomenutí zveřejnění objevu struktury DNA v roce 1953 a mezinárodního Dne DNA. Nabízíme program na pracovištích Akademie věd, ale také v prostorech Mendelovy vědecké společnosti a laboratořích Centra Mendelianum. Program je doplněn vzděláváním formou e-learningu.
Bezplatná registrace na
Elektronická publikace: Genová exprese aneb co kódují geny
Vědomostní kvíz
Centrum Mendelianum - inaugurace
Kromě 150 let od zveřejnění Mendelova objevu slaví Mendelianum v letošním roce 50 let od svého otevření. K těmto výročím bylo Mendelianum rozšířeno a pod hlavičkou Centrum Mendelianum nabízí v autentických historických prostorech Mendelovy vědecké společnosti v srdci Brna moderní komplex pro vědu, výzkum, vzdělávání, propagaci a popularizaci v oblasti Mendelova vědeckého a kulturního odkazu v kontextu historického, ale zejména aktuálního poznání. Inaugurace této unikátní základny za účasti zahraničních odborníků proběhne 8. 3. 2015 od 11 h. Přijďte také!
Před inaugurací zveme na přednášku světoznámého imunogenetika a znalce Mendelova života a díla, prof. Jana Kleina z USA, na téma Echoes of March 8, 1865. Přednáškový program před inaugurací začíná v 9 h.
Muzejní 1, Biskupský dvůr, Historický sál
Mendelovy rostliny - vernisáž výstavy
Mendel nepracoval jenom s hrachem a jestřábníkem! Mendelianum představuje unikátní kolekci rodů rostlin, se kterými Mendel experimentoval, chystal pokusy nebo se o nich zmiňuje v odborné korespondenci.
Řadu z nich znáte ze svého okolí, brněnských parků a zahrádek. Přijďte se blíže seznámit s Mendelovými rostlinami a jeho vědeckou prací! Uvidíte i nástroje, které Mendelovy stačily k dosažení celosvětově významných výsledků, jež se staly základem genetiky. Výstava doplňuje zcela nově instalovanou Terasu Mendelových rostlin návštěvnického centra Mendelianu a rozvíjí tak mnohaletou úspěšnou tradici.
Vernisáž výstavy se koná 6. března 2015 v 16 h, návštěvnické centrum Mendelianum, Muzejní 1, Brno.
Mendelianum - Moravské zemské muzeum
Mendelianum v roce 2015 slaví 50 let aktivní činnosti v odborné a popularizační oblasti týkající se Mendelova života a díla a jeho vědeckého a kulturního odkazu. K tomuto významnému jubileu představuje Mendelianum svůj moderní koncept pod hlavičkou Centrum Mendelianum, které nabízí unikátní základnu pro vědu, výzkum, vzdělávání, popularizaci a propagaci. Centrum Mendelianum zahrnuje Mendelovo vědecké a návštěvnické centrum a Mendelovu interaktivní školu a je otevřeno pro každého!
Jubilejní MENDEL FORUM 2015
Centrum Mendelianum nabízí k oslavě 150. výročí zveřejnění Mendelovy přednášky v Brně celou řadu akcí pod hlavičkou Mendel Forum. Projděte si naši nabídku a přihlaste se na některou z nich! Bezplatná registrace je otevřena do dosažení limitního počtu účastníků.
MENDEL FORUM 2015 - Neděle s J. G. MENDELEM - Mendelův trpaslík
8. 2. 2015, 15 hodin, Centrum Mendelianum, Muzejní 1, Brno
Beseda s autorem „genetického thrilleru", Simonem Mawerem, nabízí populárně-vědecký pohled na J. G. Mendela prostřednictvím unikátního románu, který atraktivně propojuje svět dnešní a Mendelovy vědy. Hlavní postavou je fiktivní potomek Mendelovy sestry, vědec, který se věnuje genetickému výzkumu onemocnění, jenž ho samotného trápí.
MENDEL FORUM 2015 - Neděle s J. G. MENDELEM - Škola, kde Mendel zveřejnil svůj objev
8. 2. 2015, 10 hodin, SŠPOS, Jánská 22, Brno
Vernisáž výstavy s doprovodnou přednáškou poprvé otevírá budovu někdejší Mendelovy reálky široké veřejnosti. Mendel zde působil jako učitel, ve stejné budově měl sídlo také Přírodozkumný spolek, na jehož půdě Mendel zveřejnil svůj dnes světoznámý objev. O rok později vyšla Mendelova práce v časopise tohoto spolku a byla rozeslána do světa.
Otevírací doba
1. 1. 2015 – Novoroční Brno – PF 2015
Otevřeno pouze: 14.00 – 17.00h
expozice Mendelianum – atraktivní svět genetiky (volný vstup)
Od 2. ledna 2015 bude Mendelianum otevřeno v plném provozu.
pondělí - zavřeno | |
úterý | 9.00 - 15.00 |
středa | 9.00 - 17.00 |
čtvrtek | 9.00 - 17.00 |
pátek | 9.00 - 17.00 |
sobota, neděle | 13.00 - 18.00 |
Vstupné je: plné / zvýhodněné / rodinné
Expozice bez výkladu 70,- / 35,- / 175,-
Expozice i s lektorem 90,- / 45,- / 225,-
Vstupenky do Mendeliana je nutno zakoupit v pokladně Dietrichsteinského paláce.
Soubor poskytovaných slev: Při elektronické registraci 50% sleva.
Středy s J. G. Mendelem
Mendelianum MZM Brno navazuje na úspěšnou letní akci pod hlavičkou Prázdninové středy s genetikou a pro podzimní období nabízí Středy s J. G. Mendelem. Každé středeční odpoledne můžete nahlédnout do nově zbudovaného návštěvnického centra Atraktivní svět genetiky. Předvedeme vám unikátní 3D modely a doprovodné animace, které vám umožní poodhalit tajemství genetické informace. Navíc se přímo můžete zapojit do děje a v proskleném výtahu se projet molekulární cestou od genu k funkci.
Z tohoto moderního prostoru vás pozveme do autentické místnosti, kde se J. G. Mendel setkával se svojí vědeckou společností. Nahlédnete do Mendelovy pracovny a jeho pokusů, některé si můžete i sami vyzkoušet. Na závěr vám nabídneme toulky Mendelovým Brnem. Pro garanci vstupu v konkrétním čase doporučujeme bezplatnou registraci. Pro registraci na konkrétní čas využijte prosím e-mail:
Mendel jako vědec, učitel a všestranná osobnost
V roce 2013 představujeme osobnosti, se kterými J. G. Mendel spolupracoval ve vědecké oblasti. (více informací)
Leden s Františkem Dieblem (1770-1859), profesorem a uznávaným odborníkem v oblasti zemědělských věd. | Únor s Alexandrem Zawadskim (1798-1866), profesorem fyziky, který oficiálně jmenoval Mendela do přírodovědné sekce Hospodářské společnosti. | Březen s Janem Tvrdým (1806-1883), významným brněnským hybridizátorem okrasných rostlin, který po svém příteli Mendelovi pojmenoval jednu z nových odrůd fuchsií. | Duben s Albínem Heinrichem (1785-1864), přirodovědcem, kustodem dnešního Moravského zemského muzea a čestným členem Přírodozkumného spolku v Brně, který spoluzakládal J. G. Mendel. | Květen s Gustavem von Niesslem (1839-1919), botanikem, který má velkou zásluhu o zveřejnění Mendelovy objevitelské práce. | Červen s Pavlem Olexíkem (1801-1878), lékařem, meteorologem a velmi blízkým Mendelovým spolupracovníkem v oblasti křížení rostlin. |
Červenec s Johannem Navem (1829-1864), Mendelovým přítelem ze studií, který se zabýval oplozením u rostlin a zveřejnil Mendelovi dvě entomologická pojednání. | Srpen s Matoušem Klácelem (1808-1882), filozofem, botanikem a Mendelovým respektovaným přítelem, který ho připravoval na učitelskou dráhu. | Září s Alexandrem Makovským (1833-1908), Mendelovým kolegou ze státní vyšší reálné školy v Brně, který podobně jako Mendel řešil problematiku vzniku hybridů rostlin. | Říjen s Františkem Xaverem Živanským (1817-1874), Mendelovým kolegou z Hospodářské společnosti, který rozvíjel obor šlechtění | Listopad s Carlem Theimerem (1817-1874), který společně s Mendelem v roce 1861 spoluzakládal Přírodozkumný spolek. | Prosinec s A. Tomáškem, který je známý především svými pracemi o Mendelových aklimatizačních pokusech se včelami. |
Genetika ve vývoji člověka
Součástí stále expozice v pavilonu Anthropos v Brně je část "Genetika ve vývoji člověka", kterou připravilo Mendelianum MZM Brno. Tematicky se zabývá vývojem z hlediska evolučního i ontogenetického, tedy oblastí "evo-devo" (evolution - development). Seznamuje s přenosem genetické informaci v obou směrech, ukazuje možnosti získat DNA z fosilních vzorků, interpretaci otisku prstů DNA (DNA fingerprint) a řadou dalších zajímavostí. Expozice je doplněna trojrozměrným modelem buňky.
Pavilon Anthropos najdete v Brně na adrese Pisárecká 5: http://www.mzm.cz/?id=604
Mendelův rodný dům
Expozice připravená Mendelianem MZM Brno je umístěna ve zrekonstruovaném rodném domě ve Vražném-Hynčicích čp. 58 a věnuje se Mendelovu selskému původu, jeho cestě za vzděláním, kdy se jako jediný syn vzdal dědictví střední zemědělské usedlosti ve prospěch své starší sestry. Přes hlavní školu v Lipníku, gymnázium v Opavě a filozofii v Olomouci se vydal do Brna jako výrazný studijní talent a mladý muž solidního charakteru. Více info na http://www.mendel-rodnydum.vrazne.cz, Info